יניב בנדר מסביר: כל מה שצריך לדעת על ייבוא מקביל

קרוב לוודאי שנתקלתם לא פעם בצמד המילים “ייבוא מקביל”. אבל מה הוא בעצם אומר? ייבוא מקביל מתייחס למעשה למוצרים ממותגים, אמיתיים לגמרי, שנוצרו על ידי היצרן, אך מופצים שלא דרכו ישירות למדינה.

הסיבה ל”תופעת” הייבוא המקביל נובעת מכך שהיצרנים אינם מייצרים למלאי עצמי וכל הייצור שלהם הוא להזמנות בלבד. כתוצאה מכך נוצרים עודפי ביקוש והיצע בשווקים בעולם שמייצרים תנועת מלאי של כ-30 אחוז מסך הייצור העולמי.

“מי שמרוויח מכך הם הצרכנים, שזוכים למוצרים מקוריים באיכות גבוהה, אך במחיר נמוך יותר מהמחיר המקורי”, מציין יניב בנדר, שהחל לייבא מכשירים סלולריים לישראל כבר לפני מספר שנים.

ייבוא מקביל – יתרונות וחסרונות

“היתרונות של ייבוא מקביל ברורים למדי”, מוסיף יניב בנדר, מנכ”ל חברת מגה סל. “ראשית, ייבוא זה פותח את השוק החופשי לתחרות ומונע בלעדיות ומונופוליזם. בעקבות זאת, התחרות גוברת ומחירי המוצרים יורדים, ושוב, מי שמרוויח מכך הם הצרכנים”.

זה נעשה בצורה הבאה: יבואן מאתר מוצרים של יבואן רשמי במדינה אחרת, במחיר נמוך יותר מאשר בישראל. הוא רוכש את הסחורה, מייבא אותה ארצה ומוכר אותה בישראל במחיר נמוך יותר מהמחיר שמציע היבואן הרשמי.

יניב בנדר הוסיף: “החיסרון של רכישת מוצר בייבוא מקביל הוא, שלעתים התיקונים והעדכונים במכשירים השונים לא מבוצעים בחנות הרשמית, זאת מכיוון שהמכשירים המיוצרים על ידי היצרנים מיועדים לאזורים בעולם כמו: אירופה, אסיה, ארה”ב וכו’, ובהתאמה עדכוני התוכנה והגרסה נעשים בשווקים שאליהם הם יוצרו.

מדובר בעיקר על סמסונג והיצרנים הסיניים לאחר הגיור לעברית בישראל. עדכוני התוכנה יהיו זמינים באותה צורה שבה המוצר שווק ישירות לישראל (היצרן היחיד שמעדכן את התוכנה ללא קשר לאזורים הינו אפל).

חיסרון נוסף נוגע לאישורים שלעתים נדרשים בעת ייבוא מקביל של מוצרים, כמו למשל מוצרי טיפוח ומזון, שכדי לייבא אותם לישראל יש צורך באישור של משרד הבריאות. אגב, משרד הבריאות מכביד על יבואנים שונים המעוניינים לבצע ייבוא מקביל של מוצרים לישראל, ומצריך הצגת חשבונית ספק ותעודות משלוח המעידות על הרכישה מספק בחו”ל.

מה אומר החוק?

כשזה מגיע למוצרים מזויפים, החוק אוסר את הייבוא שלהם לישראל כמובן. אך מבחינת החוק, ייבוא מקביל של מוצרים מקוריים מותר בהחלט. המטרה בחוק זה היא עידוד תחרות הוגנת ושוק חופשי.

יניב בנדר מסביר: כל מה שצריך לדעת על ייבוא מקביל
דרג את האתר

תהיה הראשון שמגיב!

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*